.

کتب استاد مهدی خدامیان

.

کتب استاد مهدی خدامیان


آشنایی با مسلک فهرستی

محدثان قدیم شیعه و تحلیل کتابشناسی حدیثمهدی خدامیان آرانی

تلخیص و ترجمه: سید محمد عمادی حائری

منبع: کتاب بازسازی متون کهن حدیث شیعه مرکز تحیقات دار الحدیث ص 173 تا ص 205مقالة پیشرو، تلخیص و ترجمة بخش عمدهای از مقدمه طرح «بازسازی فهارس هشتگانه شیعی» است که از عربی به فارسی برگردانیده شده است.

نویسندة مقاله در پژوهش خود با عنوان «فهارس الشیعة» کوشیده است  تا پاره های هشت فهرست کهن شیعی را که اینک در دست نیست (فهرست سعد بن عبدالله اشعری، فهرست عبدالله بن جعفر حمیری، فهرست حُمید بن زیاد نینوائی، فهرست محمد بن جعفر بن بطّه، فهرست محمد بن حسن بن ولید، فهرست جعفر بن محمد بن قولویه، فهرست شیخ صدوق و فهرست احمد بن عبدون)، بر اساس منقولات نجاشی و طوسی از این منابع در فهرستهای خود، احیاء و بازسازی کند.

در مقدمة این تحقیق، نویسنده مباحث استاد سید احمد مددی در باب تحلیل کتابشناسی حدیث را به صورتی منظم و مستند تحریر کرده و در آن تصویری روشن و جامع از ریشه ها و پیش فرض های تحلیل کتابشناسی حدیث شیعه و روش بازسازی فهارس کهن شیعی به دست داده و با به کار بستن روش بازیابی فهارس مفقود، به نکته های شایان توجهی دست یافته است.

بخش نهم و پایانی مقالة حاضر، برگرفته از مقدمهای است که نویسنده بر آداب امیرالمؤمنین نوشته، و مترجم به جهت تناسب موضوع، آن را با  عنوان انتخابیِ «نمونه ای از تحلیل نسخه های یک متن کهن حدیث شیعه» از عربی به فارسی ترجمه کرده و در پایان مقالة حاضر جای داده است. 

دانلود فایل  ‌ word


لینک مطالعه کتب عربی دکتر مهدی خدامیانارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">